Εσπερινό Γυμνάσιο Παλλήνης

Σε κάθε εποχή, ιδιαίτερα σε περιόδους οικονομικής κρίσης, ένας αριθμός νέων, που βρίσκεται ακόμη στο στάδιο της υποχρεωτικής εκπαίδευσης, αναγκάζεται / επιλέγει να εργαστεί. Το πλέον δυσάρεστο είναι πως αρκετοί από αυτούς τους νέους σταματούν τη φοίτησή τους στο Γυμνάσιο, με συνέπεια να μην αποκτούν ούτε το ελάχιστο των γνώσεων που θεωρούνται απαραίτητες για τη ζωή τους. Σήμερα, μάλιστα, που οι γνώσεις αυξάνονται ταχύτατα, διακοπή της υποχρεωτικής εκπαίδευσης σημαίνει αδυναμία παρακολούθησης των εξελίξεων και, εν πολλοίς, καταδίκη αυτών των νέων να ασκήσουν αναγκαστικά το ρόλο του ανειδίκευτου εργάτη.
Το κοινωνικό αυτό πρόβλημα επιχειρεί να περιορίσει στην περιοχή μας η λειτουργία από το 1998 του Δημόσιου Εσπερινού Γυμνασίου Παλλήνης, το οποίο απευθύνεται σε εργαζόμενους νέους άνω των 14 ετών, κάθε εθνικότητας. Η διάρκεια των σπουδών είναι τρία χρόνια, και με το απολυτήριο που παρέχει, ίδιο με αυτό των ημερήσιων Γυμνασίων,
οι μαθητές μπορούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους στο Λύκειο, ημερήσιο ή εσπερινό, γενικό ή τεχνικό. Οι εγγραφές των μαθητών γίνονται κατά το διάστημα 1 ? 10 Σεπτεμβρίου, ενώ οι μετεγγραφές μπορούν να πραγματοποιηθούν έως τις 31 Μαρτίου. Οι εκπαιδευτικοί του Εσπερινού Γυμνασίου έχουν τις γνώσεις και την εμπειρία που
χρειάζονται, ώστε να βοηθήσουν τους μαθητές να ανταποκριθούν παράλληλα με την εργασία τους και στις απαιτήσεις του σχολείου.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.